افزایش می یابد

تکلیف افزایش حقوق کارمندان دولت این هفته مشخص می‌شود

با وجود افزایش قیمت ارز، هنوز طرح مشخصی برای افزایش حقوق کارمندان دولت ارائه نشده و در صوت عدم تعیین تکلیف طرح جبرانی دولت در هفته جاری، مجلس به صورت مستقیم طرحی برای افزایش مجدد حقوق کارکنان در سال جاری ارائه خواهد کرد.


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  با وجود آنکه بسیاری از کالاهای مصرفی تولید داخل است اما افزایش قیمت ارز بهانه ای شده است برای افزایش قیمت چشمگیر این کالاها بطوری که نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که نرخ برخی از کالاهای مصرفی بسته به نوع آنها از 40 درصد تا 100 درصد با افزایش قیمت روبرو شده است. گفتنی است، وقوع نوسانات ارزی و به تبع آن افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در جامعه، منجر به کاهش قدرت خرید و سطح معیشت مردم علی‌الخصوص  4 میلیون پرسنل و حقوق بگیر دولت شده است. این در حالی است که حقوق کارکنان دولت در ابتدای سال بنا بر قانون بودجه با  افزایش 10 درصدی همراه شده اما تورم ناشی از افزایش قیمت ارز  ظاهرا افزایش حقوق کارکنان دولت را به امری اجتاب نا پذیر تبدیل کرده است.

در طی ماه های اخیر همزمان با اعمال تحریم ها و به تبع آن افزایش قیمت ارز در بازار بسیاری از تولید و عرضه کنندگان کالاهای مصرفی به سبب کمبود و یا گرانی مواد اولیه اقدام به افزایش دو تا سه برابری قیمت محصولات خود کرده اند که با توجه به این نوسات و افزایش قیمتها، گمانه زنی‌هایی در خصوص افزایش 5 درصدی میزان حقوق کارکنان دولت مطرح شده است. سوالی اولی که وجود دارد این است که آیا در شرایط فعلی امکان افزایش حقوق کارکنان دولت با وجود افزایش 10 درصدی در ابتدای سال وجود دارد؟

فاکتورهای اصلی درآمدهای نفتی: افزایش قیمت نفت، کاهش صادرات و افزایش قیمت ریالی فروش ارز

بر اساس قانون بودجه سال 97، درآمد دولت از محل فروش نفت حدود 101 هزار میلیارد تومان می‌باشد، کل بودجه در سال جاری رقمی نزدیک به 360 هزار میلیارد تومان می‌باشد که ما بقی آن با فروش اوراق و درامدهای مالیاتی جبران خواهد شد. ایران با احتساب فروش 2.5 میلیون بشکه نفت در روز با نرخ 50 دلار به ازای هر بشکه، سالیانه حدود 50 میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند. با احتساب نرخ تسعیر تقریبی 3850 تومان، کل درآمدهای حاصل از فروش نفت نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان میباشد که 14.5 درصد آن متعلق به وزارت نفت و 32 درصد متعلق به صندوق توسعه ملی می‌باشد. در حال حاضر میزان درآمد حاصل از فروش نفت ظاهرا با افزایش رو به رو شده است چراکه قیمت نفت در بازارهای جهانی با افزایش رو به رو شده است. این در حالی است که به نظر میرسد با وجود تحریم باید منتظر کاهش میزان فروش نفت کشور باشیم.

انتظار افزایش حقوقها از سوی کارکنان دولت

از سوی دیگر با افزایش قیمت ارز در داخل، مشخصا دولت و بانک مرکزی می‌توانند ارز حاصل از صادرات نفت را با نرخهای بالاتری به فروش رسانده و از این مسیر نه تنها کاهش درامد ناشی از فروش نفت را جبران کنند بلکه از ما به التفاوت ریالی حاصل شده طرحهای جبرانی برای حفظ سطح معیشت خانوار ناشی از افزایش قیمت ارز را اعمال  و ارائه کنند. بنابراین به نظر میرسد دولت توان مالی برای افزایش حقوق کارمندان را بدست آورده و می‌تواند با ارائه اصلاحیه لایحه بودجه افزایش مجدد حقوقها در سال جاری را اعمال کند. در واقع  با توجه به افزایش شدید قیمتها از یک طرف و بهتر شدن اوضاع مالی دولت از سوی دیگر، کارمندان این انتظار را دارند که حقوق شان مجدد افزایش یابد.

سوال مردم؛ افزایش مجدد حقوقها امسال اعمال خواهد شد یا نه؟

یکی از بسته‌های حمایتی که در نهادهای زیرمجموعه دولت به خصوص سازمان برنامه و بودجه، تهیه شده، بحث افزایش حقوق کارمندان دولت بوده است. با این وجود سکوت دولت، ابهامات جدی در خصوص نفس افزایش حقوق و زمان اعمال آن را ایجاد کرده است. در واقع سوال اصلی که وجود دارد این است که آیا اصولا در سال جاری افزایش حقوقی صورت خواهد گرفت و یا اینکه مثل سالهای قبل در ابتدای سال و بر اساس نرخ تورم افزایش حقوقها در قانون بودجه اعمال خواهد شد.

تعیین تکلیف افزایش حقوق در هفته جاری

 از حدود یک ماه قبل رسانه‌ها گمانه زنی هایی در خصوص افزایش حداقل  5 درصدی حقوقِ کارکنان دولت مطرح کرده اند البته به نظر میرسد، با وجود افزایش قیمت کالاهای سرمایه ای و مصرفی این موضوع را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است. این در حالی است که  بعد از یکی از مصاحبه‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، برخی رسانه‌ها خبر منتفی شدن افزایش حقوق کارمندان در سال جاری را اعلام کردند. با این حال پیگیریها از دولت نشان میدهد، به احتمال قوی در همین هفته  تکلیف افزایش حقوق مجدد کارمندان دولت در سال جاری مشخص خواهد شد.

در تایید این موضوع حسینی صدر مشاور سازمان برنامه و بودجه در این باره گفته بود، « دولت می تواند از محل منابع افزایش قیمت ارز حقوق کارمندان و بازنشستگان تکلیف کند. از طرفی دولت باید مصوبه مجلس لایحه ای ارائه دهد و با توجه به شرایط جدید در کشور افزایش حقوق ها را اجرایی کند.»

گفتنی است جهت رسیدگی به وضعیت جدید معیشت کارکنان، بسته های مختلف حمایتی از سوی دولت بصورت کوپن کالا، بن خرید کالا و افزایش میزان حقوق بصورت نقد در نظر گرفته شده است؛ با توجه به افزایش  نرخ ارز و همچنین افزایش درآمد ناشی از فروش نفت امکان افزایش میزان حقوق کارکنان دور از ذهن نیست اما باید منتظر تصمیمات دولت در چند روز آتی باشیم تا مشخص گردد که این افزایش حقوق در سال جاری صورت خواهد گرفت و یا طبق سنوات گذشته به ماه ابتدایی سال آینده موکول خواهد شد.

التیماتوم یک هفته‌ای مجلس‌نشینان

به هر حال از مجلس هم خبر رسیده در صورت تعلل دولت طرح مجلس در خصوص افزایش حقوق کارمندان تصویب خواهد شد. اواخر هفته قبل نیز قاضی‌پور و محجوب  دو تن از نمایندگان مجلس، در تذکری  به رئیس‌جمهور، با توجه به افزایش قیمت‌ها، خواستار  تصمیم‌گیری جدید برای افزایش دستمزدهای کارگران، کارمندان و بازنشستگان شده بودند. همچنین رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این باره گفته، گزارش مجلس درباره طرح بسته حمایتی از دهک های آسیب پذیر و افزایش حقوق کارمندان آماده است و اگر دولت گزارش خود را ارائه ندهد، با نهایی شدن منابع هفته آینده طرح مجلس ارائه می شود.
طبقه بندی: اخبار داغ از کشورمان، 
برچسب ها: حقوق کارکنان دولت،  

تاریخ : دوشنبه 9 مهر 1397 | 05:27 ق.ظ | نویسنده : جهانگیر کریمی | نظرات
با این روش اینترنت تعرفه آزاد را در گوشی خود غیر فعال کنید
ادبیات غنایی از پیدایش تا انواع آن
دانلود رایگان کتاب «آیین زنـدگی» اثر دیل کارنگی
دانلود رایگان کتاب ادبیات معاصر ایران ، تألیف دکتر اسماعیل حاکمی
دکتر جهانگیر کریمی، مجری و مشاور استقرار و پیاده سازی «نظام آراستگی در محیط کار / 5s»
تصمیمات جدید ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان خوزستان و ابلاغ دستورالعمل در بارۀ کارکنان دارای بیماری زمینه ای
آگهی آموزش آسان و کاربردی « عروض و قافیه در شعر فارسی»
ادارات خوزستان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (6و7خرداد99) با رعایت حضور دو سوم کارکنان، دایر هستند
آگهی ویراستاری توسط دانشجوی سال آخر دکتری تخصصی زبان و ادبیات فارسی
آگهی ویراستاری علمی و ادبی توسط دکترای ادبیات فارسی
کشف سرد ترین منطقه دنیا با 90 درجه زیر صفر
سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان خوزستان، تشریح کرد: جدیدترین دستورات ابلاغ شده از ستاد ملی مقابله با کرونا
در شرایط شیوع کرونا، آیت الله سیستانی درباره روزه گرفتن فتوا صادر کرد
10 فیلم سینمایی پرفروش سینمای ایران در سال 1398+ مبلغ فروش هر فیلم
استاندار خوزستان تشریح کرد: چگونگی حضور کارکنان ادارات در هفته پایانی فروردین 99
نشانه هایی که به شما می گویند به عینک نیاز دارید:
با بررسی های بعمل آمده، منشأ اولیۀ کرونا در ایران مشخص شد
بخشنامه مدیرکل حوزه استانداری خوزستان در باره نحوۀ حضور کارکنان ادارات در محل کار تا 20 فروردین ماه 99
وزرای پیشین بهداشت ، به دلیل وخامت وضع جامعه از ویروس کرونا، بی پرده به رییس جمهور نامه نوشتند
دانلود رایگان قسمت 14 سریال دل با کیفیت 480p با لینک مستقیم بدون پرداخت هزینه با حجم 215 مگابایت
واقعی رایگان دانلود کنید. دانلود رایگان سریال دل با کیفیت 480p قسمت 13 با لینک مستقیم با حجم 363 مگابایت
واقعی رایگان دانلود کنید.دانلود رایگان سریال هم گناه با کیفیت 480p قسمت اول با لینک مستقیم
گــذر عمر، شعری بسیار فوق العاده از خانم نسرین صاحب
عکس نوشـته های زیبا دربارۀ موفقیت و پیشرفت از زبان بزرگان و اندیشمندان
عکس هایی از کودکی گلهای زندگیم عسل و آرتین
دانلود رایگان سوالات آزمون EPT با پاسخنامه 11 بهمن 98
اصطلاحات اختصاری و مخفف آنها + تصویر
آیامی دانید زیباترین جاده های ایران کدامند؟
روشهای ایجاد انگیـزه در کارکنان
صدای انفجارهای پی در پی در پایگاه هوایی شهید وحدتی دزفول
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب عکس
  • وب آی تی بیست
  • وب سبزوار
  • وب یک گرافیک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic